Podpořte svou imunitu sibiřským ženšenem

Tuto přezdívku získal trnitý keř z rodu Eleutherococc pro své účinky na lidské zdraví. Znám je i pod názvy kořen z tajgy, čertův keř či pichlavý ženšen.Roste ve východní Asii, od Sibiře až po Čínu a původní obyvatelé jej využívají tisíce let. Účinnou částí rostliny je kořen, používá se sušený nebo jeho extrakt.

Listy eleutherococcu, (c) Stanislav Doronenko, zdroj commons.wikimedia.org
Pramen zdraví

Pro běžného uživatele je nejzásadnější vliv eleutherococcu na posílení a harmonizaci obranyschopnosti organismu, pomáhá při nachlazení a virózách. Je dobrý i při rekonvalescenci, jak z běžných nemocí, tak i po operacích, protože urychluje zotavení těla.
Předmětem výzkumů je jeho prokazatelný pozitivní vliv při nádorových onemocněních.
Slavící typy uvítají, že posiluje játra, urychluje odbourávání alkoholu a detoxikuje organismus. Snižuje hladinu krevního cukru, proto je vhodný i pro diabetiky. Podporuje kardiovaskulární systém a napomáhá udržení optimální hladiny cholesterolu v krvi.
Usnadňuje adaptaci organismu v extrémních klimatických podmínkách, takže pokud plánujete vysokohorskou výpravu, nezapomeňte si ho přibalit do batohu.
A jako bonus má i afrodiziakální účinky.


Zázrak pro děti


Maminky asi nejvíc ocení jeho preventivní působení proti virovým nákazám v kolektivech a to, že nejsilnější účinek byl prokázán u dětí ve věku 5-7 let. Jeho pravidelné podávání tak zajistí, že vaše dítě bude v pohodě ve školce, bez ohledu na panující epidemii rýmy.
Byly také prokázány pozitivní účinky při nočním pomočování. Eleutherococc totiž působí pozitivně i na psychiku (uklidňuje při neurózách, oslabuje projevy deprese, zlepšuje koncentraci atd.) a současně optimalizací mozkové činnosti zajišťuje správný průběh spánkových cyklů.
Přidruženým účinkem je snížení hyperaktivity.
Děti často trápí i různé kožní reakce, ekzémy a alergie, i s nimi si kořen poradí.


Jak na to


Eleutherococc můžete sehnat v podobě čaje nebo tinktury. 



Čaj:
Čaj připravíme tak, že jednu polévkovou lžíci drceného kořene zalijeme asi 500 ml vroucí vody a necháme luhovat přes noc. Ráno nálev scedíme, abychom se zbavili pevných látek (nejlépe přes nekovové sítko), a popíjíme během dne. Hotový nápoj si rozdělíme do 3-5 dávek.



Kapky:
Extrakt v 40% alkoholu se používá ve formě kapek. Dávkování pro dospělé je 15-30 kapek 3x denně po jídle. Kůra by měla trvat maximálně 30 dní a poté má následovat desetidenní pauza. Dětem dávkujeme dle hmotnosti - 1 kapka na každé 4 kg váhy. Kapky mají hořkou chuť, proto je vhodné je zejména dětem dát do čaje, džusu nebo např. kaše. Užití kapek u nejmenších dětí se kvůli obsahu alkoholu nedoporučuje, zde upřednostníme čaj z drceného kořene.
Máte-li zájem tuto rostlinu vyzkoušet, můžeme vám ji objednat, za internetovou cenu bez poštovného - kapky či kořen od firmy Karel Hadek. Majitelky permanentek na Cvičení pro fajne mamky a frekventantky našich kurzů mají slevu 10% z internetové ceny.

Zdroje:
http://www.karelhadek.eu/uvod-2/casopis/casopis-aromaterapie-1-2007?article-id=1451
http://www.relaxuj.cz/eleutherococc-zazrak-z-tajgy/701

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Cvičení při diastáze břišního svalu

Znáte kičrí? Je to zdravý, vynikající a hlavně skoro bezpracný oběd. Zkuste ho taky

Diastáza břišního svalu - co to je a jak ji poznat